Uskoro počinje nova pozorišna sezona u Centru za kulturu Zavidovići. U cilju kreiranja ugodnog ambijenta za umjetnice i umjetnike kao i publike u nastavku predstavljamo pravila lijepog ponašanja u pozorištu.

Kultura kao univerzalna vrijednost, uvijek je bila „na cijeni“, ma u kom dijelu svijeta da se nalazite.

Lijepi maniri i ponašanje, ono je što izdvaja pojedinca iz “gomile” drugih, što ne može ostati neprimijećeno.

Osnovna pravila ponašanja, svakako su propisana bontonom, koji nam daje jasne smjernice na koje sitnice treba obratiti pažnju, te da će poštovanje istih, napraviti ogromnu razliku.

Naime, svaka situacija „zahtijeva“ određena pravila ponašanja, koja će nedvosmisleno pokazati da poštujete instituciju u kojoj se nalazite, ili da poštujete osobu sa kojom ste u društvu. Kako gestikulirati, kako se izražavati, na kraju krajeva, kako izgledati…

Bonton je nastao od francuske riječi Bon Ton ili dobar ton, i ta riječ je univerzalno prihvaćena u cijelom svijetu. Vrijeđanje, psovanje i fizičko obračunavanje, prema bontonu je strogo zabranjeno. Bonton sadrži niz detalja, koji će vam pomoći da znate kako da se ponašate u svakoj situaciji u društvu. Međutim, koliko se primjenjuje, to je posebno pitanje, za sve generacije.

Mi ćemo se ovog puta pozabaviti konkretnim pravilima ponašanja,  a tiču se bontona u pozorištu. Možda nekima na prvi pogled to djeluje nepoznato, ali posjeta ovoj kulturnoj instituciji, zahtijeva posebne oblike ponašanja koje morate znati, i koji se u suštini od vas i očekuju, pa iako možda niste ni upoznati sa njima.

Odlazak u pozorište ni sa čim ne može da se uporedi. Direktan kotakt sa glumcima na sceni, koji ispred vas „proživljavaju“ sudbinu lika koji tumače, sasvim je nova dimenzija, koja „baca drugačije svjetlo“ i na same glumce koje najčešće znamo sa filma i u serijama.

Ipak, ono što često može da pokvari cjelokupan doživljaj u pozorištu su nesavjesni pojedinci, koji kršenjem osnovnih pravila bontona u pozorištu, spriječavaju ostali dio publike da na pravi način uživa u predstavi.

U nastavku ćemo vam predočiti na koje sitnice treba da obratite pažnju kada sljedeći put pođete u pozorište, za slučaj da niste znali da upravo nekim od ovih postupaka kršite propisani bonton.

Prije svega, morate doći na vrijeme, kako bi se smjestili na svoje mjesto koje ste rezervisali. Takođe, morate doći prikladno obučeni, što podrazumijeva malo svečaniju garderobu, dok se mlađoj publici dopušta da to budu i farmerice. U svakom slučaju, nemojte zaboraviti na taj detalj. Tokom zimskih mjeseci kaputi i jakne su neizbježni, pa prije nego uđete u salu, taj dio odjeće ostavite u garderobi.

U bisokopu su svi navikli da nešto grickaju, piju, ali to u pozorištu nije dovoljeno. Stoga, prije nego pođete na predstavu, večerajte. Odlazak u pozorište bi trebalo da odložite ako ste prehlađeni ili imate bilo koji simptom gripa, izliječite se, pa onda planirajte koju ćete predstavu da pogledate.

U današnjem digitalnom dobu, život bez mobilnog telefona je mnogima nezamisliv, pa ne gledaju gdje se nalaze, telefon je u rukama. Korištenje mobilnog telefona dok ste u pozorištu, strogo je zabranjeno, i prva je stvar za koju vas opomenu. Nema provjeravanja ili pisanja poruka. Utišajte telefon i uživajte u predstavi.

Sve će to doprinijeti da u toku predstave budete tihi, i ne ometate kako glumce, tako i ostale gledaoce. Nema došaptavanja, komentarisanja ili bilo kakvog gunđanja. U sali se sve to osjeti, pa povedite računa i o tom veoma važnom dijelu bontona vezanog za pozorište.

Na kraju predstave, aplauz je najveća nagrada koju publika može da uputi glumcima na sceni.  Međutim, vodite računa kada aplaudirate. Nekada to može biti i u toku same predstave, ali vodite računa da se aplauz čuje kada se završi scena, jer nije pristojno to uraditi u sred izvođenja. Aplauz na kraju predstave je kruna cjelokupnog izvođenja.

I na kraju, ali ni u kom slučaju nije manje bitno, treba da znate da publika napušta salu onog trenutka kada se glumci povuku sa scene. Dakle, kada je zavjesa i zvanično spuštena. Stoga, nemojte iz sale izlaziti u trenutku dok predstava još traje.